Znamenitá komedie kolem požáru Národního divadla. Iva Peřinová Divadlo Termíny a vstupenky

Příběh je inspirován skutečnou událostí – požárem Národního divadla. Tragédie! Co čert nechce, vznikla z toho znamenitá komedie, ve které se zřetelně zrcadlí i česká povaha. Zároveň hodně muziky! Hravě ironický příběh, který propojuje historická fakta a dobové souvislosti s fiktivním lidským osudem, s radostmi i strastmi, jež mladý, pohledný a odvážný hasič Čeněk zažívá v průběhu let stavby Národního divadla. Jímavě rozverný příběh o hrdinovi, kterého si historie připomíná jako toho, jehož vlastní pohřeb, pořádaný za účasti hasičských sborů právě v den vznětí Národního divadla, tj. 12. srpna 1881, se stane příčinou fatálního zpoždění pražských hasičů, pročež „Národní“, ovšem i shodou dalších nepříznivostí, lehne popelem.

Jak píše v programu ke hře Jan Schmid: „Zajímavé, že se o tom, co nás potkalo – vyhoření Národního divadla – hodně mluvilo, psaly o tom všechny noviny, až událost začala nabírat i jiné obrátky, a protože byla záležitostí všech, celého národa, stala se i komedií, kterou můžeme chápat i jako projev v dějinách vzácného sjednocení.“

Recenze a ohlasy diváků

Jsem v rozpacích, o čem napsat, jak se podělit o nezapomenutelný zážitek, spojení divadelního umění s národními legendami i historickou skutečností. O tom, jak bylo s našim národem dobře, když mu bylo právě zle. O detailně propracované výpravě. V dávných dobách měli naši hasiči skutečně uniformy bílé barvy. Na závěsech byla katedrála sv. Víta nakreslena tak, jak v té době byla postavena (…).“
(Miloš Tomšů, 10. 9. 2020)


Představení Národní tragédie v pátek 19. 11. t. r. se mi moc líbilo a ovace všech přítomných diváků byly na místě. Hodně dalších úspěchů.“
(V. Sodomková s neteří Stáňou, 26. 11. 2021)


„Se svěží komedií s písněmi, na motivy tragické události, přijelo do Městského divadla Jablonec Studio Ypsilon Praha. Hra s celým názvem Národní tragédie aneb Překrásný nadhasič pražský vznikla na motivy skutečné události, a to požáru Národního divadla. Skvostně vybalancovaná míra historických událostí a dat a na druhé straně smyslu pro příběh, dějovou linku a vtip se dočkala nečekaně svěží a oddechové formy. Spojení perfektního scénáře v režii Petera Oravce a prvotřídních hereckých výkonů se ukázalo více než šťastným. V příběhu popisujícím původní stavbu našeho nejsrdcovějšího kulturního stánku, dobročinnou sbírku, následný požár a shodu smolných náhod, znemožňujících jeho rychlé uhašení, až opětovnou výstavbu budovy, jenž změnila náladu ve společnosti a hrdě tak může nést nápis ´Národ sobě´. Tvůrci divadelní hry vsadili na velkou nálož písní, jež příběhu dokonale sedí. Pod hudební spoluprací jsou podepsáni Miroslav Kořínek a Dominik Renč. Rodiče, očekávající snadnější cestu k informovanosti svých ratolestí o této významné události, přivedli do jabloneckého divadla své děti a dobře udělali. Jsem si jistá, že takto humorně podaných dat se jim jen tak jinde nedostane. Ovšem s radostí kvituji, že snad ještě více se bavili ti, jež onu tragédii spolu se všemi souvislostmi, znají dopodrobna. Pětadvacet obrazů v typicky ypsilonovském duchu tvoří promyšlená scéna, jenž dokáže nabídnout dobrou vizualizaci těm, kteří více ´slyší´ na mluvené slovo a zároveň dokáže nadchnout diváky se smyslem pro kreativitu a kumšt. Za výpravou stojí Ondřej Zicha. A kdo že se tedy objevil na pódiu? Vypravěčkou a průvodkyní příběhem se stala Jiřina Vacková a vedle ní navodili strhující atmosféru Václav Helšus, Kryštof Mende, Miroslav Novotný, Martin Janouš, Lenka Loubalová, Renata Rychlá, Martin Bohadlo, Paulína Labudová, Veronika Soumarová, Jan Bradáč, Jan Večeřa a již zmiňovaný Dominik Renč. Chcete-li zažít příjemný večer, bavit se a možná se i dozvědět něco nového, určitě si za Překrásným nadhasičem pražským zajděte osobně.
(Irena Malá Svatá, nasejablonecko.cz, 22. února 2022)


Plakát k představení Národní tragédie aneb Překrásný nadhasič pražský

Divadlo Tisková zpráva