1.
Encyklopedické heslo XX. století

Dovětek Jana Schmida k první autorské inscenaci Studia Ypsilon z roku 1964, pronesený na retrospektivním divadelním představení Dvacet let s úsměvem, z jehož výběru vznikla v roce 1985 stejnojmenná gramofonová deska, z níž je tato ukázka.

2.
Houpity houp

Tato písnička od Karla Hašlera se původně zpívala v inscenaci Encyklopedické heslo XX. století, pak se nadlouho stala součástí swingového repertoáru Ypsilonky. V této pozdější nahrávce ještě z libereckého období zpívají Jiří Lábus, Jaroslava Kretschmerová, Petr Popelka, Bronislav Poloczek, Kateřina Lírová, Rostislav Novák.

3.
Carmen nejen podle Bizeta

Douška Jana Schmida z retrospektivního představení Dvacet let s úsměvem, kterou vzpomněl na inscenaci, jíž byla v roce 1966 zahájena hudebně operní dramaturgická řada Ypsilonu.

4.
Árie Carmen v podání Bohuslava Maršíka

Árie Carmen podaná basem operního pěvce Bohuslava Maršíka, který ji před mnoha lety zpíval v představení Carmen nejen podle Bizeta, kde důležitým stylotvorným prvkem byly také permanentní záměny herců (ztělesňujících jednotlivé postavy hry) mezi sebou. Tak např. Zuzana Schmidová mluvila Carmen, ale její árii zpíval Bohuslav Maršík.

5.
Vzpomínka Jaroslava Pacovského

Jedinečná vzpomínka Jaroslava Pacovského na Evalda Schorma a dobu, kdy se podle inscenace Jana Schmida Carmen nejen podle Bizeta natáčel stejnojmenný středometrážní film, který měl premiéru v pohnutém roce 1968.

6.
Vzpomínka Vladimíra Skalského

Kameraman Vladimír Skalský vzpomíná, jak se natáčela Carmen nejen podle Bizeta.

7.
Nina Malíková o Návštěvě na výstavě 1889

Dramaturgyně, redaktorka a historička loutkového divadla Nina Malíková vypráví o svých zážitcích s Ypsilonkou ze Světového festivalu divadla v Nancy, kam bylo divadlo v roce 1968 pozváno s představením Návštěva na výstavě 1889, s nímž vzbudilo ohromnou senzaci. Ptá se Kateřina Kubalová.

8.
Tři sta třicet přání

Písničku Tři sta třicet přání na hudbu Miroslava Kořínka a slova Jana Schmida zpívala už na prvních Takzvaných večerech na přidanou Jitka Nováková, jejíž projev inspirovala někdejší swingová hvězda Inka Zemánková.

9.
Kentucky

Píseň Kentucky (Little, Gillespie, Shay / Vodička) byla součástí hudebního repertoáru už od uvedení prvních Takzvaných večerů na přidanou. Zpívá Jan Schmid.

10.
Týna

Oblíbenou swingovkou Ypsilonky byla od počátku také píseň Týna (Robinson / Schmid). Na nahrávce po dvaceti letech v podání Jana Schmida, Ondřeje Havelky a Miroslava Kořínka.

11.
O tom jak ona

Vzácně uchovaný kousek z absurdní hry O tom jak ona…, kterou Jan Schmid napsal a přivedl na svět v roce 1969. Ukázka toho, co a jak se hrálo v rané Ypsilonce. Na nahrávce jsou zachyceni Jana Synková v roli Ona, Petr Popelka v roli On a Jan Schmid v roli Já.

12.
Chvilka poezie s Jiřím Wimmerem

Don Juan se stal v roce 1970 první velkou rolí Jiřího Wimmera v Ypsilonce, kde diváky od počátku bavil i na improvizovaných večerech. Dodnes nezapomenutelný zůstává jeho přednes básně Ostrava od Petra Bezruče.

13.
Strakatý kůň I.

Písničku Strakatý kůň (J. Beneš / V. Špilar, K. Tobis, V. Mirovský) zpíval Jan Schmid už na nejranějších ypsilonských večerech ještě v Liberci.

14.
Strakatý kůň II.

Písnička Strakatý kůň měla v Ypsilonce několik variant. Toto je další z nich.

15.
Hřebík v botě

K písničkám, které se „přidávaly“ na konci nějakého představení, až z nich nakonec vznikl samostatný Takzvaný večer na přidanou, patřil také Hřebík v botě (J. Bauer / V. Hála, J. Moravec) v podání Jana Schmida. Dnes stejnou písničku zpívá Jiří Štědroň v představení Swing se vrací neboli O štěstí.

16.
Autogram

Autogram (R. Blahník / J. Chlumecký) je další z raných „přidávaných“ písní. Zpívá Jan Schmid.

17.
Hotel Victoria

Písnička Hotel Victoria (Bayer / Jurist) se v Ypsilonce zpívala už v Liberci, a pak také ještě dlouho v Praze, hrála se a zpívala třeba i v představení TGM aneb Masaryk mezi minulostí a dneškem (2010). Na této nahrávce ji zpívají Petr Popelka, Miroslav Kořínek, Jana Synková, Jaroslava Kretschmerová, Lenka Termerová, Marie Durnová.

18.
My tancujem swing

Ypsilonská srdcovka od úplného počátku (J. Beneš / V. Špilar, K. Tobis, V. Mirovský). O svém vztahu ke swingu Jan Schmid napsal: „Sám jsem především swingová generace! Mám swing rád (jistě i odbočky jinam) a zpíval jsem ho už ve čtrnácti letech. Proto jsem si ho přinesl i do Ypsilonky a našel pro něj spřízněné duše.“

19.
Jak Ondřej Havelka propadl kouzlu Ypsilonky

Ondřej Havelka se stal členem Ypsilonky, ještě když sídlila v Liberci. Dojížděl z Prahy a swing pro sebe objevil právě díky ní, jak také nedávno přiznal v podcastu z řady Ypsilonka se ptá, z něhož je tato vzpomínka.

20.
Lehárovská koláž

Na různých ypsilonských večerech Ondřej Havelka zpíval v 70. a 80. letech vícero krásných písniček a melodií. Lehárovská koláž (F. Lehár, M. Kořínek / E. Brožík) je nepochybně jednou z nich. Spolu s Ondřejem Havelkou zpívá Jaroslava Kretschmerová a Miroslav Kořínek.

21.
Lálájejé

Lálájejé (J. Malina / J. Moravec) – starý swingový šlágr v podání Ondřeje Havelky, jehož doprovázejí Jaroslava Kretschmerová, Lenka Termerová a Marie Durnová.

22.
Doktorát za pultem

Příklad intelektuálního swingu (R. Benatzky / E. F. Burian). Zpívají Ondřej Havelka, Jan Schmid, Miroslav Kořínek a Milada Janderová.

23.
Petr Popelka zpívá francouzsky Chlupatý kaktus

Slavnou písničku Chlupatý kaktus, kterou napsali Emil František Burian a Josef Grus, zpíval Petr Popelka francouzsky už v představení Depeše a jiné na kolečkách. Nahrávka je z pozdějších Večerů pod lampou, kde písničku zazpíval na přání tehdejšího hosta Milana Lasici.

24.
Depeše a jiné na kolečkách

Vzácná ukázka z představení Depeše a jiné na kolečkách, v níž zazní také písničky Jeden den a Stonožka.

25.
Balada o Velikém kostlivci

Úchvatná ukázka z představení Balada o Velkém kostlivci, ve kterém Jana Synková hrála Špindíru a Jiří Lábus Vševyzuňka.

26.
Černošská koleda Vlasty Průchové

Černošskou koledu Children Go Where I Send You zpívala Vlasta Průchová na Vánočních večerech v Ypsilonce každý rok.

27.
Horor Jiřího Lábuse

Historka „ze života“, kterou Jiří Lábus vypráví na Vánočních večerech už od roku 1972 a bez níž by to pro mnohé snad ani nebyly ty pravé Vánoce.

28.
Pánská jízda

Raritní kousek úspěšné ypsilonské inscenace – improvizace Pánská jízda, poprvé uvedené 16. ledna 1971. Účinkují: Jiří Lábus, Petr Popelka, Jiří Wimmer, Ada Kohuth, Jan Schmid.

29.
Ivan Vyskočil ve Večerech pod lampou

Ivan Vyskočil byl hostem Večerů několikrát, poprvé už v roce 1966. Dochovaná nahrávka je z pozdějších Večerů z 24. ledna roku 2001, kde vyprávěl, jak se naučil nejen krasopisu, ale také poezii.

30.
Milan Lasica ve Večerech pod lampou

Na obvyklou otázku: Čím jste chtěl být, když jste byl malý, odpovídal na Večerech pod lampou 16. ledna v roce 1996 také Milan Lasica. V té době v Ypsilonce zrovna režíroval Vianovu Hlavu Medúzy s Jiřím Lábusem v hlavní roli. Přídavek: staré slovenské tango v Lasicově podání.

31.
Stella Zázvorková ve Večerech pod lampou

Na Večerech pod lampou byla hostem také Stella Zázvorková, která zavzpomínala na své rané dětství. Jako přídavek zde zazněl i starý americký šlágr Whispering, který Jan Schmid na vlastní slova během tohoto večera zazpíval.

32.
Radovan Lukavský ve Večerech pod lampou

Rarita! Anekdota v podání Radovana Lukavského, jak ji vyprávěl na jedněch z pozdějších Večerů pod lampou, kde ho Jiří Lábus v jednu chvíli skvěle napodobil, čemuž se Lukavský s chutí zasmál.

33.
Karel Kyncl ve Večerech pod lampou

Své humorné postřehy ze života v Británii vyprávěl na Večerech pod lampou někdy v roce 1994. Tehdy zněly jako absurdity. Přídavek z téhož večera: „francouzský“ šanson v podání Jiřího Lábuse a Oldřicha Kaisera.

34.
Josef Kemr ve Večerech pod lampou

K poslechu jedinečný zážitek Josefa Kemra, který před lety v ypsilonských improvizovaných večerech s humorem a náruživostí vzpomínal na natáčení slavného filmu Marketa Lazarová a jeho režiséra Františka Vláčila, druhdy také častého hosta a příznivce Ypsilonky.

35.
Třináct vůní

Ukázka ze hry Jana Schmida, kterou ještě v Liberci v roce 1975 režíroval Evald Schorm. V obnovené premiéře a opět v Schormově režii byla hra uvedena v Praze v roce 1985.

36.
Vzpomínka Marka Ebena na Třináct vůní

Marek Eben vzpomíná na svou první roli v Ypsilonce a všechny neodolatelné vůně, které se tehdy linuly sálem.

37.
Vzpomínka Ondřeje Havelky na K. H. Máchu

Ondřej Havelka vzpomíná, jak byl během hry zatloukán do rakve.

38.
Život a smrt K. H. Máchy

Podle Schmidovy inscenace Život a smrt Karla Hynka Máchy vznikla o něco později v roce 1988 pozoruhodná dokumentární rozhlasová hra Karel Hynek Mácha rovněž v režii Jana Schmida, kde kromě ypsilonských herců Lenky Termerové, Jaroslavy Kretschmerové, Jany Synkové, Aleny Štréblové, Jiřího Lábuse, Marka Ebena nebo Martina Dejdara hrají také Rudolf Hrušínský, Josef Kemr nebo Ladislav Potměšil.

39.
Zdeněk Hořínek vypráví

Divadelní teoretik a kritik Zdeněk Hořínek byl s Ypsilonkou spojen už od libereckých počátků. Působil v ní jako dramaturg a na hře Outsider nejen autorsky spolupracoval, ale také v ní hrál. Často účinkoval také na nejrůznějších improvizovaných večerech, kde mistrovsky „přednášel“ o čemkoli. Na Vánočních večerech v roce 1994 vzpomínal na svého dědečka a taky dárky, které od něj jako malý chlapec dostával.

40.
Vlasta Průchová zpívá Docela všední obyčejný den

Píseň Docela všední obyčejný den (J. Hammer / J. Hořec) zpívala Vlasta Průchová v inscenaci Outsider, kde se střídala v roli Hvězdy s Ljubou Hermanovou, Hanou Hegerovou a Zuzanou Burianovou.

41.
Mou budeš ze všech jedinou

Píseň Mou budeš ze všech jedinou (P. Kareš) zpíval Jan Schmid také v inscenaci Outsider.

42.
Voni sou hodnej chlapec

Ukázka ze Schmidovy inscenace Voni sou hodnej chlapec, kde v roli Jaroslava Haška exceloval Bronislav Poloczek.

43.
Světluška

Písnička Marka Ebena z inscenace Matěj Poctivý. Zpívá Marek Eben.

44.
Já se v tom nevyznám

Písnička Marka Ebena z inscenace Matěj Poctivý. Zpívá Vladimír Kratina.

45.
Jak přišel Goldflam k Ypsilonce

Vzpomínka Arnošta Goldflama na to, jak se dostal k Ypsilonce a jak je za to rád.

46.
Kaprikant

Písnička Jiřího Schmitzera z inscenace O ďáblovi, který sliboval hory doly. Zpívá Jiří Schmitzer, který hrál v představení brilantně postavu ďábla rytíře Kaprikanta.

47.
Pojď blíž

Písnička Marka Ebena z inscenace Vosková figura. Zpívají Jana Synková, Marek Eben a Martin Dejdar.

48.
Jakov (Moje milá)

Písnička Marka Ebena z inscenace Vosková figura. Zpívají Jiří Lábus a Zuzana Měsíčková.

49.
Sprostý chlap

Písnička Marka Ebena z inscenace Vosková figura. Zpívá Jiří Schmitzer.

50.
Sbohem

Píseň Marka Ebena z inscenace Vosková figura. Sborový zpěv všech na slova Jurije Tyňanova.

51.
Tak jako tak

Úvodní znělka večera písní členů Ypsilonky, nazvaného Tak jako tak. Inscenace měla premiéru v roce 1987 a vystupovala v ní pouze pánská část souboru Martin Dejdar, Marek Eben, Jan Jiráň, Miroslav Kořínek, Vladimír Kratina, Jan Schmid, Jiří Schmitzer a hosté Ivan Bierhanzl, Kryštof Eben a Jan Noha.

52.
Bohnice blues

Písnička z představení Tak jako tak od Miroslava Kořínka a Jiřího Oulíka. Zpívá Jan Schmid.

53.
Klobouček

Písnička Jiřího Schmitzera, kterou zpíval také v představení Tak jako tak.

54.
Parta

Písnička Jiřího Schmitzera, kterou zpíval také v představení Tak jako tak.

55.
Bezpečnostní orgán

Písnička Marka Ebena, kterou zpíval také v představení Tak jako tak.

56.
Tvrdej chlápek

Písnička Jiřího Schmitzera, kterou zpíval také v představení Tak jako tak.

57.
Střízlivému rozumu

Písnička Miroslava Kořínka a Jana Schmida z koncertního písničkového večera Tak jako tak. Zpívá Jan Schmid.

58.
Požár

Písnička Miroslava Kořínka a Jana Schmida z koncertního písničkového večera Tak jako tak. Zpívá Jan Schmid.

59.
Potvory

Písnička Jiřího Schmitzera, kterou spolu s Martinem Dejdarem zpíval také v představení Tak jako tak.

60.
Ruka k dílu

Písnička Jiřího Schmitzera, kterou zpíval také v představení Tak jako tak.

61.
Reminiscence

Písnička Miroslava Kořínka a Jana Schmida z písničkového večera Tak jako tak. Zpívají Jan Schmid a Miroslav Kořínek.

62.
Identita

Písničku Jana Jiráně na slova Jany Synkové zpíval v představení Sebevrah Oldřich Kaiser.

63.
Chvilka poezie s Oldřichem Kaiserem

Oldřich Kaiser podal v Ypsilonce řadu znamenitých hereckých výkonů a skvěle se uplatňoval také v improvizovaných večerech, kde diváky neskonale bavil třeba právě „dramatickým“ přednesem básně Mirko Hýla.

64.
Vzpomínka Marka Ebena na Ameriku

Kratičké ohlédnutí Marka Ebena za znamenitou inscenací Amerika, podle níž a skoro ve stejném hereckém obsazení natočil v roce 1994 Vladimír Michálek stejnojmenný film.

65.
Ypsilonka v Lucerně

Kratičká vzpomínka Jana Schmida na vyprodanou Lucernu.

66.
Árie Královny noci

Ukázka muziky ze slavného představení Mozart v Praze, s níž Ypsilonka hodně vyjížděla do zahraničí.

67.
Don Giovanni v kostce

Zkrácená šestnáctiminutová verze opery všech oper, jak se hrála v představení Mozart v Praze.

68.
Horké to někdo rád

Znělka z představení Horké to někdo rád.

69.
Ain't She Sweet

Píseň Ain't She Sweet (M. Ager / J. Yellen) z představení Horké to někdo rád zpívají Jaroslava Kretschmerová, Romana Sittová, Lenka Termerová, Svatava Válová, Martin Dejdar, Jan Jiráň a Petr Vacek.

70.
Deep Purple

Píseň Deep Purple (De Rose) z představení Horké to někdo rádzpívají Jiří Schmitzer, Lenka Termerová, Romana Sittová, Svatava Válová.

71.
Sheik of Araby

Píseň Sheik of Araby (H. B. Smith / F. Wheeler) zpíval v představení Horké to někdo rád Jiří Lábus v roli Osgooda Fieldinga.

72.
Stormy Weather

Píseň Stormy Weather (H. Arlen / T. Koehler) z předsavení Horké to někdo rád v podání Lenky Termerové za doprovodu Martina Dejdara, Jana Jiráně, Miroslava Kořínka a Jiřího Lábuse.

73.
You are the Cream of my Coffe

Zamilovaná píseň You are the Cream of my Coffe (S. Brown / J. Henderson) z představení Horké to někdo rád v podání Jaroslavy Kretschmerové v roli Sugar a Martina Dejdara v roli saxofonisty Joea alias Josefíny.

74.
Georgia

Směs Georgia In My Mind, Blue Skies, The Man I Love, Bel Ami od Miroslava Kořínka pro inscenaci Horké to někdo rád. Zpívají Jan Schmid, Jiří Lábus, Lenka Termerová, Romana Sittová, Svatava Válová, Marek Eben, Jan Jiráň.

75.
Chodíme si

Písnička Jiřího Schmitzera, kterou zpíval např. také v představení Horrorband, kde působil jako kapelník Mesiáš.

76.
Ohlédnutí Jana Schmida za Prodanou nevěstou

Na to, jak a proč nastudoval v Ypsilonce právě Smetanovu nejslavnější operu, zavzpomínal Jan Schmid v nedávném podcastu z řady Ypsilonka si připomíná.

77.
Čípak jsi holčičko

Písnička Járy Beneše Čípak jsi holčičkov podání Jana Jiráně se hrála i v představení Vše pro firmu.

78.
Goldflamova vzpomínka na Srdce

Krátké připomenutí inscenace Srdce z roku 1997, která byla po Krokodýlovi z roku 1986 druhou Goldflamovou režií v Ypsilonce.

79.
Slávy dcera

Markem Ebenem zrapovaná Kollárova obrozenecká báseň Slávy dcera slavila úspěch také v inscenaci Praha stověžatá.

80.
Jiří Havelka o Nadsamci

Vzpomínka Jiřího Havelky na inscenaci Nadsamec Jarry, která byla jeho první „velkou“ režií v Ypsilonce.

81.
Addio del passato

Árie z La Traviaty, kterou v představení Faust a Markétka zpívala Barbora Popelková v roli slavné pěvkyně Pauline Viardotová, blízké přítelkyně skladatele Charlese Gounoda (Martin Dejdar) a spisovatele Turgeněva (Petr Vacek).

82.
Prenez mon bras

Po ypsilonsku upravená árie z opery Faust a Markétka v podání Lenky Loubalové, která v inscenaci hrála stárnoucí a osamělou Martu, a Romana Janála, který v představení ztvárnil Mefista.

83.
Osudy Jana Schmida

Inscenace Muž na větvi vznikla podle částečně životopisné knihy Jana Schmida Život v závorce aneb Prvobytně pospolná místa v Čechách (2008), plné vzpomínek a úvah nad krajem, který má rád (Jizerské hory a Krkonoše), a nad sebou samým. O mnohém ze svého života vypráví Jan Schmid také v desetidílném seriálu Osudy, který s ním pro ČRo Vltava natočila Alena Zemančíková v roce 2022. Audioprůvodce nabízí k poslechu první dva díly, zbytek si lze poslechnout prostřednictvím QR kódu rozhlasu.

O výstavě

Výstava k šedesátinám Ypsilonky přibližuje vznik a vývoj divadla, které je neomylně rozpoznatelné svou poetikou a stylem. Představuje kmenové divadlo, které je tematicky pestré, téměř stále v nadhledu nad dobou, v níž právě působí. Výstava je vedena v nezbytné výběrové zkratce, přesto nezbavena všeho druhu pestrosti a barevnosti. Ozřejmuje legendu, která se zrodila v 60. letech minulého století, divadlo, které se téměř okamžitě svou účastí na zahraničních divadelních akcích a festivalech zařadilo mezi přední scény, které překvapily svět svou jinakostí. Pravidla byla tenkrát jednoduchá, systém byl hodnotový. Výraz, vzájemnost, autenticita, smysl pro improvizaci, důvěryhodnost a priorita svobody byly určující. V tomto nastavení Studio Ypsilon v roce 1963 vzniklo a na tomto základě se dále vyvíjí v pohybu doby, kterou vždy právě žijeme. Ypsilonským krédem zůstává, aby se divák nejen dobře bavil a potřebné poznával, ale s představením se také svým způsobem osobně ztotožnil, a to cestou, aby to byl pro všechny hlavně zážitek, někdy dokonce až zázrak.

Výstava je koncipována jako obrazová i zvuková procházka dějinami Ypsilonu. Ty se v první části výstavy před divákem odvíjejí prostřednictvím fotomontáží, uspořádaných veskrze chronologicky po jednotlivých vývojových etapách divadla. Na nich jsou zachyceny neopakovatelné a pro paměť důležité momenty snad téměř se všemi, kteří divadlem prošli a spolupracovali s ním. Procházku na několika místech zpestřuje audioprůvodce s řadou hudebních a jiných vzpomínkových pozastavení, vztahujících se k bohaté historii divadla, nebo interaktivní mapa k současnému kmenovému představení Spálená 16. Návštěvníci mají také možnost zhlédnout několik televizních dokumentů o Studiu Ypsilon. Vrcholem výstavy je její druhá část, věnovaná divadelním plakátům, jež v téměř nepřetržité řadě Jan Schmid pro Studio Ypsilon už šedesát let vytváří a které se staly neodmyslitelnou součástí celkového „imidž“ tohoto nezaměnitelného autorského divadla

Z audioarchivu divadla vybrala a sestavila: Eva Kulová
Střih a úprava audionahrávek: Josef Pecha

19/3 – 19/5 2024
Dům fotografie GHMP
út – ne 10 – 18h
čt 10 – 20h
VSTUPENKY