herec

Marek Eben

Marek Eben se narodil v Praze jako druhý ze tří synů hudebního skladatele Petra Ebena. Jeho herecká kariéra začala už na konci šedesátých let, kdy se proslavil rolí Válečka v dětském seriálu Kamarádi. V roce 1979 absolvoval Státní konzervatoř, obor hudebně-dramatický. Poté působil v Divadle Vítězslava Nezvala v Karlových Varech, v Divadle Jaroslava Průchy v Kladně a v Armádním uměleckém souboru Víta Nejedlého. Členem Studia Ypsilon byl v letech 1983 až 2002 a nadále patří do stálého okruhu hostů divadla. V Ypsilonce začínal rolí Pošťáka ve Třinácti vůních, dále hrál např. Amora v Divadle za časů Nerona a Seneky, Gološčapova v Sebevrahovi, sama sebe v hudebně-hereckém textappealu Tak jako tak, byl redaktorem Hromu v Matěji Poctivém, ředitelem panoptika Baltazarem Stahlem ve Voskové figuře, krutým Delamarchem v Americe, gangsterem Psí dečkou, mužským převlečeným za sličnou Mary Lou a Průvodcem v Horkém to někdo rád, Sarastrem v Mozartovi v Praze, Sousedem v Oknu, či Opovědníkem v Praze stověžaté. Jeho největší role v Ypsilonce jsou Jeník z Prodané nevěsty a Otec ze Srdce od Amicise. Od chvíle, kdy poprvé vstoupil na ypsilonské jeviště, nechyběl snad v žádných improvizovaných Večerech pod lampou nebo Večerech na přidanou. Je autorem hudby a písní k vícero inscenacím Ypsilonky. Doslova hitem se stala např. jeho píseň Já se v tom nevyznám, kterou v Matěji Poctivém zpíval Vladimír Kratina, anebo Sprostý chlap z Voskové figury v podání Jiřího Schmitzera. Aplaus mívala pokaždé také jeho Slávy dcera, „zrapovaná“ obrozenecká báseň Jána Kollára, kterou nastudoval pro Prahu stověžatou, do níž byla zařazena i píseň Ulice, odrážející dobu předrevoluční, kdy mnoho pražských ulic neslo ruská a sovětská jména. Hudbu a písně dále složil také pro inscenace Othello, Amerika a Bůh. V současné době je pravidelným hostem Vánočních večerů a jiných mimořádných událostí Studia Ypsilon. Mimo jiné byl také průvodcem čtyřhodinového historického představení divadel Semaforu, Ypsilonky, Radošínského divadla, Štúdia L + S, Divadla Járy Cimrmana a Činoherního klubu, který se po názvem Šest ze šedesátých odehrál v nabitém sále Lucerny 6. června 2003.

Na konci sedmdesátých let se starším bratrem Kryštofem a mladším Davidem založil hudební skupinu Bratři Ebenové, která na olomoucké Portě v r. 1979 získala cenu za interpretaci. Od té doby tříčlenná kapela vydala několik úspěšných alb (Malé písně do tmy, Tichá domácnost, Já na tom dělám, Chlebíčky, Čas holin) a koncertuje po celé republice. V r. 1996 natočil v režii Jana Jiráně CD Medvídek Pú, jednu z nejvydařenějších porevolučních nahrávek mluveného slova v ČR.

Marek Eben je považován za jednoho z nejlepších českých moderátorů. Např. v letech 1991 až 2001 uváděl předávání prestižních televizních cen TýTý a několik si jich během tohoto svého působení také odnesl. V České televizi byl moderátorem vědomostního soutěžního pořadu O poklad Anežky České (1993–2003) a od r. 1999 zde uvádí své vlastní talk–show nazvané Na plovárně, do které si zve významné osobnosti z domova i celého světa (rozhovory byly zpracovány i v knižní podobě). Je také tváří Festivalových minut, které pro Českou televizi natáčí na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech. Od r. 2006 moderuje spolu s Terezou Kostkovou soutěžní taneční pořad StarDance.

V roce 2020 vydal knihu Myšlenky za volantem, soubor sloupků a fejetonů, které vycházely časopisecky v letech 2014–2020.

Je čestným občanem Prahy 1 a města Karlovy Vary. V roce 2022 získal čestnou vědeckou hodnost doctor honoris causa a Zlatou medaili Univerzity Hradec Králové. „Marka Ebena považujeme za vzor našim studentům i vyučujícím. Obdivujeme jeho kultivovaný projev, který vyniká nejenom jazykovými a řečnickými kompetencemi, ale i detailní znalostí představovaného tématu. Současně je jeho projev charakterizován respektem k partnerovi dialogu, divákovi, posluchači. Oceňujeme jeho původní tvorbu v oblasti hudební a literární. Vyzdvihnout je však také třeba jeho vysoký morální kredit, který osvědčil nejenom svými nekompromisními postoji v dobách minulého režimu, kdy byla jeho rodina především kvůli duchovnímu rozměru tvorby jeho otce částečně omezována, ale i v soukromém životě,“ zdůvodnil udělení děkan Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové František Vaníček.

29. Ypsilonka se ptá: Tentokrát Marka Ebena

▶️ PODCAST(Y) jsou vám k dispozici ZDE a na aplikacích Spotify, Apple Podcasts a Google Podcasts.