Studio Ypsilon slaví 55 let živě a v pohybu
Tradiční pražská scéna Studio Ypsilon oficiálně zahájí sezonu v pondělí 17. září ve 12.00 hodin hudebně-tanečním programem v pasáži Olympic a slavit bude s diváky a hosty celý týden. Do nové sezony, kdy si bude připomínat výjimečných 55 let existence, vstoupí slavnostně a po letní revitalizaci prostor i tak trochu v novém kabátě.
Už na počátku a za celou dobu své existence se Ypsilonka stala nedílnou součástí české (ale nejen díky svým mnohým zájezdům po celém světě i světové) divadelní historie, a to jak svou poetikou, tak metodou kolektivní improvizace. Velkou roli ve filozofii této výjimečné scény hraje náhoda, která stála v šedesátých letech i u zrodu jejího jména: „Byl jsem v té době na vojně, takže první inscenace Encyklopedické heslo XX. století se začala zkoušet v kasárnách, ale už to bylo divadelní společenství, jež přesahovalo vojenský útvar především do Naivního divadla v Liberci k několika hercům a loutkohercům, výtvarníkům i hudebníkům. Encyklopedické heslo mělo premiéru v kinosále vojenského útvaru 3256 v Liberci a rázem bylo posláno na vojenský festival. Samotné divadlo zatím nemělo jméno, ale věděli jsme, že jsme studiem. Důstojník, který nás na festival doprovázel, tvrdil, že název mít musíme, takže pak do patřičné kolonky napsal X. Hned jsem se vzepřel, že takové divadlo poezie už existuje v Brně – tak tam napsal Y. Ypsilon. Studio Ypsilon. Takže náhoda podobná té, na kterou přišel kdysi Tristan Tzara, kdy se mu dostavilo pojmenování celého uměleckého hnutí dada,“ vysvětluje příběh její zakladatel Jan Schmid. Původně založil Ypsilonku jako nezávislou experimentální skupinu a po celou dobu je jeho tvůrčí a hybnou silou. Pod jeho vedením se zúčastnila různých divadelních festivalů a pravidelně vyjížděla do zahraničí. Z tohoto nápadu nakonec vzešlo divadlo, bez kterého si dnes mapu významných divadelních scén lze už jen těžko představit.
Stejně tak si mnoho diváků nedovede představit toto divadlo bez některých dalších osobností, které jsou s ním spjaty desítky let. Zároveň je Ypsilonka od nepaměti divadlem s otevřeným myšlením a poetikou, reagující na to nejsoučasnější, co žijeme. A tak už od začátků proto vedle sebe koexistovali čerství absolventi DAMU se zkušenými herci a na jevišti se potkávali tvůrci a herci tzv. mezigeneračně. Což platí i pro mezigeneračnost publika. Ne jinak tomu je i dnes, kdy je Ypsilonka po 55 letech existence neustále živá a v pohybu. „Jsem rád, že Ypsilonku objevují i mladí diváci, kteří si myslí, že vznikla nedávno. Vždycky jsme se snažili pohybovat tam, kde se mění myšlení lidí. A pak nejde o to, jestli je nám dvacet nebo sedmdesát. Stárnutí nás nemění, je jen naším omezením. To věčné, co drží vývoj, jsou vlny a proměny mentality,“ řekl Schmid u příležitosti tehdy ještě pětačtyřicátého výročí v rozhovoru pro Právo.
Podzimní oslavy, 100. repríza i revitalizace prostor divadla
Co se týče oslav, divadlo uvažuje o dvou týdenních podzimních etapách, přičemž do této doby bude také hotová oprava jevištní techniky a revitalizace divadelních prostor (kancelář divadla, herecké šatny patřící k Malé scéně, toalety u divácké šatny, výmalba, koberce). „Poděkování za možnost uskutečnit tyto nutné opravy patří Magistrátu hlavního města Prahy a také majiteli budovy CPI Property Group za financování nových diváckých sedadel v hledišti,“ dodává Schmid. Interiéru vyhlášené scény v samotném srdci Prahy se tak po desítkách let dostane zasloužených oprav, stejně jako si reprezentativní prostory zaslouží diváci, kteří ho po celou dobu navštěvují.
Slavnostní zahájení
Divadlo zahájí oficiálně sezonu v pondělí 17. září ve 12.00 hodin v pasáži Olympic krátkým pásmem písní z některých (především nejnovějších hudebně-tanečních) inscenací a slavit bude potom celý týden. Vstup je volný. Na programu bude tentýž den od 19.30 hodin kmenová Prodaná nevěsta a v úterý 18. září jubilejní 100. repríza Fausta a Markétky, po které je ještě možná beseda s diváky a hosty jako setkání v divadelním klubu, a to nejen o historii Ypsilonky, oslavách výročí, ale také o jejím dalším směřování i o směřování divadel či kultury obecně. Pozvání na tuto událost přijal například také předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Radek Vondráček. Účast přislíbil také radní pro kulturu hlavního města Prahy Jan Wolf.
Dále divadlo uvede Varieté Freda A., a to navíc jako partnerské představení televizního festivalu Zlatá Praha, který si současně letos připomíná rovněž 55 let existence. Do dramaturgie týdenních oslav divadlo zařadilo i jednu z nejnovějších inscenací Kostky jsou vrženy aneb Don Juan a hlavně pocta Jaroslavu Ježkovi a týden zakončí komedií Hlava Medúzy, kterou má na repertoáru od roku 1996. Jiří Lábus získal za svou roli v této inscenaci Cenu Thálie. To ostatně není jediná Cena Thálie, uznání se dostalo na jaře loňského roku právě Janu Schmidovi v podobě Ceny Kolegia za mimořádný umělecký přínos českému divadelnímu umění.
foto © Studio Ypsilon