Česká televize uvádí první díly seriálu Legenda Studio Ypsilon
Kulturní program České televize ČT art uvádí od 4. listopadu devítidílný cyklus o minulosti a přítomnosti Ypsilonu nazvaný Legenda Studio Ypsilon.
„Mnohé z postupů, s nimiž Ypsilonka přišla, zdomácněly, považujeme je za samozřejmost a už si ani neuvědomujeme, že před několika desítkami let znamenaly na českém jevišti průlom,“ uvádí ČT v průvodním textu k seriálu. Cyklus s názvem Legenda Studio Ypsilon v režii Aleše Kisila můžete vídat vždy v pátek kolem 21.15 hodin (na úvod budou zařazeny dva díly za sebou, následně jeden díl každý týden až do prosince). Jednotlivé díly vypráví o osudech divadla, jeho tvorbě a mapují jeho minulost i současnost, které inovativně ovlivňují české divadelnictví. Součástí seriálu jsou dochované ukázky z inscenací a vysílání doplní uvedení různých vybraných záznamů divadelních inscenací i televizních pořadů, ve kterých členové Ypsilonky účinkovali.
Jako předzvěst tohoto cyklu Česká televize (ČT art) odvysílala ve čtvrtek 1. září přímý přenos inscenace Praha stověžatá, který byl především součástí oslav třetího výročí vzniku tohoto kulturního televizního programu. Přímý přenos se těšil rekordnímu diváckému zájmu – Ypsilonka prostřednictvím ČT oslovila celkem 62 tisíc diváků (pro zajímavost v přepočtu se jedná o téměř rok vyprodaných představení).
Na televizních obrazovkách mohou diváci sledovat (i když třeba nedávnou) historii Ypsilonky a v současnosti divadlo připravuje dvě nové inscenace, které budou mít své uvedení v prosinci a v lednu. První uvedení autorské hry mladého autora Jana Večeři Deník aneb Ropuchant je v pohodě bude 19. prosince na Malé scéně. Následovat budou 12. a 15. ledna premiéry scénického tvaru VARIETÉ FREDA A. aneb CHYTÁNÍ VĚTRU (s podtitulem Jevištní parafráze neboli rozprava a poněkud fraškovité a vaudevillové činění kolem dokola ) v režii Jana Schmida odhalí nově objevené informace a souvislosti ze života fenomenálního tanečníka, zpěváka a filmového herce Freda Astaira, jehož židovský dědeček žil v Praze na Josefově a jmenoval se Austerlitz.
„To nás přivedlo na myšlenku položit si otázku a rovnou se pokoušet hledat na ni divadelním způsobem odpověď, zda i Fred, který se už narodil v Omaze ve Spojených státech, tedy byl Američan, si tyto souvislosti uvědomoval. Informace objevené v Praze nás donutí, alespoň klouzavým retrospektivním způsobem navštěvovat Ameriku a pokoušet se o nalézání nových souvislostí. Není to v pravém smyslu divadelní hra, ale text byl psán jako dramatický koncept situací a materiálů coby základ improvizovaného uskutečňování této látky pro naše rozhýbané tanečně hudební jeviště, v něčem podobné tehdejšímu zábavnému americkému divadlu, jež se pohybovalo mezi vaudevillem, revuí a varieté, ale i s tím, jakého uměleckého mistrovství se v něm lze dobrat. Zároveň se při tom trochu opřeme i o inspiraci z filmové tvorby, kde tanec kraloval, zejména kde Fred tančil s Ginger Rogers. Na Freda Astaira si v naší inscenaci zahraje a veškerou choreografii také vytvoří Jan Onder,“ odtajnil autor textu a režisér Jan Schmid. Další informace budou zveřejněny v dalších tiskových materiálech s blížícím se datem premiéry.
Deník aneb Ropuchant je v pohodě (Malá scéna)
- Hrají: K. Kikinčuková, L. Přichystalová, L. Karda, Z. Dočekal
- Hudba: Z. Dočekal
- Režie: J. Večeřa
VARIETÉ FREDA A. aneb CHYTÁNÍ VĚTRU (Divadlo)
- Hrají: J. Onder, J. Synková, B. Skočdopolová, O. Navrátil, P. Vršek, K. Kikinčuková, P. Nový, R. Rychlá, M. Bohadlo, M. Čížek, D. Šváb, M. Janouš, J. Vacková, J. Večeřa, R. Mrázik, J. Noha, D. Renč
- Režie: J. Schmid
- Výprava: O. Zicha
- Hudební úprava a nastudování: V. Šrámek, D. Renč
- Choreografie: J. Onder
- Dramaturgie: J. Etlík