Jan Schmid obdržel Cenu Thálie a Státní cenu Ministerstva kultury za mimořádný přínos divadlu
Profesor Jan Schmid, zakladatel a ředitel dnes již legendárního divadla Studio Ypsilon získal při udílení Cen Thálie v sobotu večer 25. března Cenu Kolegia za mimořádný umělecký přínos českému divadelnímu umění.
Ypsilonka pod jeho vedením funguje více než padesát let a po celou dobu je místem setkávání různých výjimečných uměleckých osobností. I díky tomu vznikají v centru Prahy kultovní inscenace, z nichž některé dosahují několika stovek repríz. Současně stále vznikají nové inscenace, a to i s generačním obsazením a posunem. Zatím poslední novinkou je hudebně-taneční inscenace Varieté Freda A. aneb Chytání větru (premiéra v lednu 2017, autor a režie Jan Schmid).
Aktualizace k 28. říjnu 2018: Jan Schmid získal po loňské Zvláštní ceně Kolegia pro udělování Cen Thálie letos další významné ocenění, a to Státní cenu Ministerstva kultury za přínos divadlu.
Slavnostní předávání Cen Thálie 2016 se konalo v sobotu 25. března od 20 hodin. Ceny byly vyhlášeny tradičně v přímém přenosu z pražského Národního divadla. Záštitu nad letošním ročníkem převzal ministr kultury České republiky Daniel Herman. Stejně jako Ministerstvo kultury ČR Ceny Thálie významně podpořil také Magistrát hlavního města Prahy, který také zřizovatelem Studia Ypsilon.
Vedle výročních cen byly v Národním divadle uděleny Thálie za celoživotní mistrovství, Thálie pro činoherce do 33 let a Cena Kolegia za mimořádný přínos českému divadelnímu umění. Celkem tedy bylo za rok 2016 předáno patnáct prestižních ocenění, přičemž Cenu Kolegia za mimořádný umělecký přínos českému divadelnímu umění získal právě profesor Jan Schmid.
Jeho Ypsilonka, kterou založil v šedesátých letech původně v Liberci jako nezávislou experimentální skupinu, si v nedávno uplynulých sezonách připomněla jubilejních padesát let existence. Po celou dobu její tvůrčí a hybnou silou: „Jsem rád, že si Ypsilonku objevují i mladí diváci, kteří si myslí, že vznikla nedávno. Vždycky jsme se snažili pohybovat tam, kde se mění myšlení lidí. A pak nejde o to, jestli je nám dvacet nebo sedmdesát. Stárnutí nás nemění, je jen naším omezením. To věčné, co drží vývoj, jsou vlny a proměny mentality,“ řekl u příležitosti tehdy ještě pětačtyřicátého výročí v rozhovoru pro Právo Schmid.
O laureátovi J. S.
Profesor Jan Schmid se narodil 14. června 1936 v Táboře. Je renesanční osobností českého uměleckého života. Režisér, dramatik, herec, výtvarník, zakladatel legendárního Studia Ypsilon. Také spisovatel, moderátor a profesor na DAMU. Takový je jen strohý výčet aktivit Jana Schmida, který loni oslavil osmdesátiny. Je absolventem Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze, kde už během studií připravoval a režíroval pověstné Inspiromaty. Od roku 1961 začal působit v Naivním divadle v Liberci, kde již o dva roky později založil experimentální soubor, který od roku 1964 nese název Studio Ypsilon, a jenž se proslavil poetikou otevřeného díla, charakterizovanou výrazem, autorstvím, syntézou a improvizací. V roce 1978 se Ypsilonka přestěhovala do Prahy (od počátku je Schmid jejím uměleckým šéfem a od roku 1990 i ředitelem). Vymyslel a režíroval desítky inscenací, například Třináct vůní, La traviata pobloudilá, Depeše a jiné na kolečkách, Ubu králem, Amerika, Horké to někdo rád. Také plakáty a programy k inscenacím Ypsilonky jsou jeho dílem.
Laureát režíroval též na jiných scénách (mj. v Národním divadle – mj. Klicperova komedie Každý něco pro vlast či Rossiniho opera Lazebník sevillský) i v televizi (mj. Ypsilonka se baví) a rozhlase (mj. Obr Gargantua). Napsal a ilustroval řadu knížek (Tajný lodní deník se už v roce 1965 stal nejkrásnější knihou roku), hrál ve filmu (mj. Ovoce stromů rajských jíme). Táborský rodák Jan Schmid je prostě výjimečný – a mimořádně plodný – „umělecký vícebojař“.
(Tento životopis vyšel také v programovém Magazínu Cen Thálie 2016.)
Stručné body o Ypsilonu
- Studio Ypsilon vzniklo v roce 1963 v Liberci.
- V roce 1969 došlo k profesionalizaci (jako druhého souboru Naivního divadla – dříve Severočeského loutkového divadla).
- První divadelní inscenací bylo Encyklopedické heslo XX. století (1964).
- V roce 1978 přechází Ypsilonka do Prahy. Pražská éra začala velmi svízelně, Ypsilonka byla nejrůzněji omezovaná. Divadelní sál ve Spálené ulici byl uzavřen kvůli rekonstrukci, která se protáhla na dva a půl roku. Hrálo se na různých náhradních místech, nejvíce v Žižkovském a Klicperově divadle a v Redutě. I přes tuto krizi vzniklo v tomto období několik stylotvorných inscenací autorské povahy.
- V roce 1984 Ypsilonka získává velký sál ve Spálené, kde ji najdeme dodnes.
Aktualizace k 28. říjnu 2018: Jan Schmid získal po loňské Zvláštní ceně Kolegia pro udělování Cen Thálie letos další významné ocenění, a to Státní cenu Ministerstva kultury za přínos divadlu. Předávání ocenění se konalo 21. října 2018 v prostorách Nové scény Národního divadla. Cenu v jednotlivých oborech profesionálního umění Ministerstvo uděluje každoročně u příležitosti výročí 28. října.
Studio Ypsilon Praha – Divadlo v srdci Prahy. Divadlo s více než padesátiletou studiovou tradicí, které ovlivňuje českou divadelní historii i současnost. Díváme se na vše jinak, s humorem, úctou a nadhledem.
foto © Pavel Vácha